اپوزیسیون ایراناخبار ایران

مظلومیت و حق خواهی کارگران ایران جهانی میشود

نکات برگزیده مطلب
  • شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و رئیس کانون مدافعان حقوق‌بشر در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه‌ وضعیت حقوق بشر در ایران از این مقام بین المللی خواست تا با استفاده از کلیه امکانات موجود نسبت به آزادی کارگران اقدام کند.

شیرین عبادی به گزارشگر ویژه‌ وضعیت حقوق بشر در ایران: برای آزادی کارگران بازداشتی تلاش کنید

شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و رئیس کانون مدافعان حقوق‌بشر در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه‌ وضعیت حقوق بشر در ایران از این مقام بین المللی خواست تا با استفاده از کلیه امکانات موجود نسبت به آزادی کارگران اقدام کند.

متن نامه خانم عبادی به آقای رحمان که رونوشت آن برای گزارشگر ویژه شکنجه، گزارشگر ویژه آزادی تجمعات، گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه و سازمان بین المللی کار نیز ارسال شده، به شرح زیر است:

گزارشگر ویژه‌ وضعیت حقوق بشر در ایران
جناب پروفسور جاوید رحمان

پیرو گزارشات قبلی به اطلاع می‌رساند که حدود یک ماه است که کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و سوء مدیریت در این مجتمع دست به تجمعات مسالمت آمیز زده تا با صدایی بلندتر درد و رنج خود را به گوش مسئولان برسانند. در بسیاری از این تجمعات زنان و فرزندان آنان نیز حضور داشتند.

متأسفانه مسئولین حاضر به برآوردن خواست‌های قانونی آنان نیستند و کارگران نیز علی‌رغم سرکوب شدید اعتراضات خیابانی خود را ادامه می‌دهند. مأمورین امنیتی چندین نوبت به تجمعات کارگری و منازل آنان یورش برده و چند نفر از کارگران را دستگیر کرده‌اند. یکی از دستگیر شدگان «اسماعیل بخشی» است که با صحبت‌های شجاعانه خود در تجمعات مذکور سعی کرده بود تا توجه مقامات مسئول را به وضعیت نگران کننده کارگران جلب کند. او در ۲۹ آبان‌ماه دستگیر و بدون امکان دسترسی به وکیل در زندان است و وضعیت جسمی او به خاطر ایراد ضرب و جرح در زندان وخیم گزارش شده است.

همچنین بنا بر گزارشات متعدد یکی از فعالان مدنی به نام «سپیده قلیان» که در ارتباط با اعتراضات مذکور دستگیر شده نیز مورد شکنجه‌های جسمی و روحی قرار گرفته و نیازمند درمان است.

این اعمال در پاسخ به خواست‌های مسالمت‌آمیز کارگران صورت می‌گیرد که به وضوح برخلاف قوانین داخلی و تعهدات بین المللی دولت ایران است.

با اعلام مراتب خواهشمندم ضمن درج این مطلب در پرونده دولت ایران، با استفاده از کلیه امکانات موجود نسبت به آزادی کارگران زندانی و فراهم نمودن امکانات درمانی برای افراد نامبرده اقدام فرمایید.

شیرین عبادی
رئیس کانون مدافعان حقوق بشر
۱۳ آذر ۱۳۹۷

🔹رونوشت:
گزارشگر ویژه شکنجه
گزارشکر ویژه آزادی تجمعات
گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه
سازمان بین المللی کار.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا