اخبار ایران

پایان 40 سال مماشات و سازش آمریکا با حکومت تهران

ترامپ و پایان مماشات با رژیم ایران!

بی‌شک سه مقوله، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، از اهداف اصلی انقلاب ۵۷ در ایران بودند که به طور قطع در این چهل سال، هیچ‌کدام از این شعارها، جامه تحقق به تن نکرد و بالعکس هر مقوله با پیچیدگی‌های فراوانی همراه و عجین شد. مردمی که تصور می‌کردند با انقلاب، می‌توانند به آرزوهای‌شان برسند؛ با همین امید واهی پا در راهی نهادند که پس از چهار دهه، هنوز در حال دویدن برای نیل به خواست‌های‌شان هستند.

پس از چهل سال به دلیل ناکارآمدی و فساد در ساختار رژیم، همچنین ضعف در اداره کشور، اقتصاد ناکارآمد و … وضعیت مردم به گونه‌ای است که برای برآورده کردن نیازهای اولیه‌شان، حاضر به فروش فرزند یا اعضای بدن‌شان هستند! مردمی که حتی از آزادی‌های اولیه مانند حق انتخاب حجاب محرومند و به سبب نظام سیاسی، سانسور، خفقان، عدم وجود آزادی‌های مدنی و حقوق اجتماعی در زمره غمگین‌ترین و پر استرس‌ترین مردم جهان قرار دارند و حتی بالاترین نرخ مهاجرت افراد تحصیل‌کرده و متخصص جهان را داراست.

با وجود تحرکات، جنبش‌های مردمی و #تظاهرات_سراسری علیه ظلم و بی‌عدالتی (نمونه آن در دیماه ۹۶ به وضوع قابل مشاهده بود که البته از جانب رسانه‌های خبری حکومتی مانند صداوسیما، فارس، جام نیوز و … بایکوت شد) اما سرکوب قیام‌ها، اعمال خشونت علیه مردم و بگیر و ببندهای مستمر، موجب شده تا چشم امید به قدرتی ماورای مردم باشد. در گزافه‌گویی‌ها و ربط دادن وضع موجود به «تحریم»ها، همین بس که هیچ اثری از تحریم در زندگی سران حکومت و ایل و تبارشان قابل مشاهده نیست! و بالعکس رفاه، عیش و نوش و زندگی لاکچری جزو لاینفک زندگی‌شان است.

باید گفت حکومتی که هیچ‌گاه به دنبال دلیل قیام‌ها و #اعتراضات_سراسری نبوده و دریای عظیم تظاهرات را نادیده می‌گیرد و با رسانه‌هایش، قصد هدایت افکار عمومی را به نفع خود دارد، صلاحیت حکومت بر اقوام مختلف ایران را ندارد.

ترک، لر، فارس، کرد، بلوچ و … پیشینه‌ای بس عظیم و جایگاه بسیار والایی دارند که همگی در این صحرای تاریک و سوزان گرفتار آمده‌اند.

حکومت موجود، به جای رسیدگی به وضعیت وخیمی که خود دلیل ایجاد آن است، با دخالت در خارج از مرزهای خود و با لشگرکشی‌های متعدد، نقاط زیادی را در خاورمیانه با تنش و جنگ روبرو کرده است. با این اوضاع، افزایش اعتراضات سراسری یا کمک نیروی غیر داخلی برای تغییر وضع موجود از راه‌های نجات می‌باشند که البته در صورت اول با سرکوب، خشونت و بایکوت رسانه‌ها همراه خواهد بود. اما در صورت دوم، نیروی غیر داخلی می‌تواند اقوام و مردم ایران را به صورت مستقل و مختار مستقر نماید.

براساس وعده انتخاباتی ترامپ، وی می‌بایست نیروهایش را از خاورمیانه خارج می‌کرد، اما شرارت‌های سپاه مانع انجام این امر شد. با این حال تفاوت ترامپ با رؤسای‌جمهور سابق آمریکا در همین است که وعده‌های خود را بدون فوت وقت عملی می‌کند. همچنان‌که توییت‌های ترامپ و جمهوری‌خواهان، حاوی آماده‌سازی افکار عمومی برای حمله به ایران است. اقدامی که منجر به فروپاشی جمهوری اسلامی و رسیدن به حق منصفانه، همراه با تقسیم عادلانه منابع خواهد بود. به عنوان نمونه در سال ۱۳۵۰ بحرین به حق خود رسید و اکنون ثروت، رفاه، آسایش و آرامش مردم آن با کدام مناطق دیگر ایران قابل قیاس است؟

چرا نباید مردم خوزستان، آذربایجان، کردستان و سایر نقاط به حق تاریخی خود برسند؟ حقی که قطعا به عدالت، رفاه و آسایش خواهد انجامید، برخلاف حال حاضر که رفاه، ثروت، قدرت و … مختص سران و آقازاده‌های‌شان است و هیچ خبری از تقسیم عادلانه ثروت و قدرت در مناطق قومیت نشین نیست!

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا