اخبار ایران

چرا می‌گوییم دزدی و فساد در جمھوری اسلامی نھادینە شدە!؟دزدی ۹۸ میلیارد دلار از سرمایه کشور تنها در مدت ۹ سال

⭕️ چرا می‌گوییم دزدی و فساد در جمھوری اسلامی نھادینە شدە!؟

اعتراف به دزدی ۹۸ میلیارد دلار از سرمایه کشور در سیستم مالی ایران تنها در مدت ۹ سال

آخرین اظهارات مقامات دولتی جمھوری اسلامی از اختلاس‌های نجومی، از دزدی سالانه ۱۱ میلیارد دلار طی ۹ سال گذشته، در نظام اقتصادی ایران، پرده برمی‌دارد. آنها از این دزدی‌ها تحت عنوان منفی شدن حساب سرمایه و یا مفقود شدن نام می‌برند.

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: «در مجموع ۹ سال معادل ۹۸.۴ میلیارد دلار و به طور متوسط سالیانه ۱۱ میلیارد دلار سرمایه در هر سال، از اقتصاد ایران خارج شده است. تنها در سال ۹۶، خالص حساب سرمایه بیش از ۱۹ میلیارد دلار منفی شده است.»

این خبر را رئیس اتاق بازرگانی تهران در توئیتر خود نوشته است. به این ترتیب، بخشی از دزدی‌ها و خروج سرمایه‌های مردم ایران توسط مقامات خود این حاکمیت را برملا کرده است.

پیش از این در روز جمعه ۳ مردادماه ۹۹، جمال رزاقی، رئیس اتاق بازرگانی شیراز نیز از گم شدن ۲۲ میلیارد دلار ارز دولتی خبر داد.

همزمان با بحرانی شدن بازار ارز و رشد دیوانه‌وار نرخ دلار، معاون اول روحانی، رئیس بانک مرکزی و دیگر مدیران دولت، علت را متوجه صادرکنندگانی که ارزهای حاصل از صادرات را به کشور بازنگردانده‌اند، کردند. خبر مفقود شدن میلیاردها دلار در شرایطی اعلام می‌شود که از دیدگاه سازمان شفافیت بین‌الملل، ایران از نظر فساد داخلی در زمره فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد. رتبه ایران در زمینه فساد، ۲۸ از ۱۰۰ در سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گفته ناظران اقتصادی، برآوردهای سازمان شفافیت بین‌الملل بسیار سهل‌گیرانه و خوشبینانه بوده ‌است و فساد اقتصادی در ایران، بسیار بیش از آن چیزی است که آن سازمان اعلام کرده بود.

سازمان شفافیت بین‌الملل، جمهوری اسلامی را از نظر فساد داخلی در زمره فاسدترین کشورهای جهان طبقه بندی کرده است.

این سازمان در گزارش سال ۲۰۱۸ خود جمھوری اسلامی را از نظر گسترش فساد مالی در جایگاه ۱۳۸ در میان ۱۸۰ کشور قرار داد.

فساد سازمان‌یافته در ایران، پس از روی کار آمدن خمینی آن‌چنان در زیر پوست حاکمان جاخوش کرده‌است که دیگر نمی‌توانند هویت خود را از آن متمایز نمایند. باز هم گم شدن ۲۲میلیارد دلار ارز دولتی ؛ چیزی که دیگر در ایران تبدیل به یک امر کاملا عادی شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا