اخبار ایرانمشکلات مردم

۸ حقیقت غیرقابل باور از اقتصاد ایران

۸ حقیقت غیرقابل باور از اقتصاد ایران

اقتصاد ایران یک دهه پر آشوب و آشفته داشته است. در سال ۲۰۱۶، ایران از لحاظ اقتصادی رشد چشمگیری داشت اما از سال ۲۰۱۸ که تحریم های آمریکا بر علیه این کشور آغاز شد، به شکل محسوسی روند سقوط را طی می کند. تحریم های دیگر پیش از این تحت معاهده هسته ای برجام در سال ۲۰۱۵ لغو شده بودند.
کارشناسان پیش بینی می کنند که ایران به زودی با کاهش رشد اقتصادی و کسری بودجه مواجه خواهد شد.
ایران اما همانطور که به آینده خود نگاه می کند، امید دارد که اقتصاد خود را با تکیه بر کشورهای دیگر در مسیر حرکت قرار دهد.
در اینجا هشت واقعیت شگفت آور در مورد اقتصاد ایران را مرور می کنیم.

۱- شباهت های تولید ناخالص داخلی ایران و سایر کشورها

به گفته بانک جهانی، تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ به ۴۵۴ میلیارد دلار رسیده است. کشورهایی که نزدیک به ایران در تولید ناخالص داخلی هستند، تایلند، ونزوئلا و اتریش هستند.

۲- رشد اقتصادی ایران در سال گذشته ۳.۹٪ کاهش یافت و انتظار می رود که این رقم در سال جاری به ۶٪ برسد

بنا بر گزارش صندوق بین المللی پول، انتظار می رود که اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹، با افت ۶ درصدی مواجه شود که نتیجه تحریم های اخیر ایالات متحده است.
این کاهش در سال ۲۰۱۸، به ۳.۹ درصد رسیده بود.
مقامات ارشد صندوق بین المللی پول هشدار داده اند که تورم در ایران در سال جاری به ۴۰ درصد می رسد.

۳- تورم ۵۰ درصدی پشت دروازه های کشور

بلومبرگ می گوید تورم ۵۰ درصدی در سال، بالاترین میزان از سال ۱۹۸۰ در این کشور است. طبق آماری که مرکز آمار ایران منتشر کرده، نرخ تورم ماهانه به ۵۱.۴ درصد و نرخ تورم سالانه به ۳۰.۶ افزایش یافته است.
با احتساب تورم ماهانه ۵۰ درصدی، یک محصول ۱ دلاری که در تاریخ ۱ ژانویه امسال خریداری شده، سال آینده باید ۱۳۰ دلار قیمت داشته باشد.
البته ایران در این بازی مبارزه با تورم تنها نیست. ۵ کشور دیگر که تورم افسارگسیخته ای را تجربه می کنند و بالاتر از ایران هستند عبارتند از: کره شمالی، آرژانتین، سودان جنوبی، زیمبابوه و ونزوئلا که آخرین مورد طبق آمارها بالاترین در جهان را داراست و تورم ۱۳۰.۰۶۰ درصدی را تجربه می کند!

۴- گذر نرخ بیکاری از ۱۶%

انتظار می رود نرخ بیکاری در این کشور در سال ۲۰۱۹ به ۱۵.۴ درصد رسیده و سال آینده بالاتر از ۱۶ درصد باشد. این میزان بیش از چهار برابر نرخ بیکاری در حال حاضر در ایالات متحده است که نرخ ۴ درصدی را تجربه می کند.
این وضعیت در کلانشهر تهران نیز بدتر است و بر خلاف باور عمومی این شهر، محل سرمایه گذاری های عظیم نیست و نرخ بیکاری در آن ۱۲.۲ درصد گزارش شده است. در همین حال نرخ بیکاری جوانان ارقام فاجعه بارتری را نشان می دهد.

۵- به منظور تامین کسری های بودجه، همین حالا ایران نیاز به فروش دو برابری نفت خود دارد

به گزارش سرویس جهانی صدای آمریکا، ایران اعلام کرده است که در ۹ ماه نخست سال مالی، کسری ۱۰ میلیارد دلاری دارد.
بلومبرگ در این رابطه می نویسد برای جبران این کسری، این کشور باید نفت خود را به قیمت ۱۲۵ دلار در هر بشکه عرضه کند. این در حالیست که قیمت نفت خام برنت هم اکنون حدود ۶۰ دلار است که این کشور همین را هم نمی تواند بفروشد.

۶- حدود ۲۲ میلیون لیتر گاز از ایران هر روزه خارج می شود

ایران در تلاش برای دور زدن تحریم ها و نجات اقتصاد خود، روزانه حدود ۲۲ میلیون لیتر از گاز خود را وارد بازارهای پر سود جهانی توسط قایق های موتوری می کند.
گزارشات دیگری که بلومبرگ منتشر کرده، نشان می دهد که علاوه بر مورد فوق، مبلغ ۲ تا ۳ میلیون دلار پول نقد از افغانستان وارد ایران می شود تا چرخ های اقتصاد همچنان چرخش داشته باشند.

۷- چین نسبت به تمام اروپا در اقتصاد ایران دخیل است

طبق گزارش وبسایت روز اقتصاد، چین بیشترین سهم را در بازار ایران دارد به طوریکه ایران ۲۵.۶ درصد از واردات خود را از چین انجام داده و ۱۹.۷ درصد هم به آن منطقه صادرات دارد.
“روز اقتصاد” گزارش داد که بر خلاف تحریم های آمریکا، چین نسبت به بازار نفت ایران آنچنان همراه با ایالات متحده نیست. پیشتر ترکیه و هند هم اعلامیه هایی مشابه منتشر کردند هرچند که در عمل هر دو کشور با ایالات متحده در تحریم ایران همراه شدند.

۸- قیمت گوشت قرمز و گوشت مرغ از سال گذشته ۵۷ درصد افزایش داشته

بر اساس گزارش ABC News، قیمت مواد غذایی در ایران به دلیل بالا رفتن نرخ تورم به سرعت افزایش یافته است.
از سال ۲۰۱۸ قیمت گوشت قرمز و مرغ، ۵۷ درصد، سبزیجات ۴۷ درصد و همچنین شیر، پنیر و تخم مرغ ۳۷ درصد افزایش داشته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا