اپوزیسیون ایران
موضوعات داغ

در تاگِس شپیگل، نسرین ستوده ، ستاره “تاکسی تهران” در اعتصاب غذا

⭕️ در تاگِس شپیگل، نسرین ستوده ، ستاره “تاکسی تهران” در اعتصاب غذا

نسرین ستوده در فیلم جایزه گرفته خرس طلایی ظاهر عالی داشت. اکنون این فعال حقوق زنان زندانی و در اعتصاب غذا به سر می برد و وضعیت او به طرز چشمگیری رو به وخامت است.

او آخرین کسی است که در “تاکسی تهران” ، فیلم جایزه گرفته خرس طلایی ۲۰۱۵ ساخته جعفر پناهی سوار تاکسی شد. یک همراه در جنگ و رنج ، هر دو جایزه ساخاروف را با هم دریافت کردند: مانند فیلمساز ، نسرین ستوده نیز در سال۲۰۱۰ محکوم شد او حتی تا سال۲۰۱۳ در زندان بدنام اوین بود و همچنین ممنوع الکار شد.

نسرین ستوده دوباره در ۱۳ژوئن۲۰۱۸ بازداشت شد و بیش از دو سال است که در زندان اوین است.

در مارس۲۰۱۹ ، وی به جرم “اخلال در نظم عمومی” به۳۳ سال زندان و۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد.

از روز سه‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ (۱۱ آگوست )نسرین ستوده در اعتراض به شرایط ظالمانه زندان و بی‌پاسخ ماندن مکاتبات و مطالبات قانونی زندانیان و قرار داشتن سرنوشت و حقوق قانونی محبوسان در دست بازجویان دست به اعتصاب غذا زده‌است.

به گفته انجمن بین المللی حقوق بشر ، رژیم “عمداً آنها را در معرض خطر آلوده شدن با زندانهای پر ازدحام تحت شرایط بهداشتی ضعیف قرار می دهد”. عفو بین الملل همچنین از شیوع چشمگیر تازه ای از ویروس کرونا در زندانهای کشور خبر داده است.

همانطور که الکسی ناوالنی منتقد کرملین این روزها به حمایت و کمک پزشکی احتیاج دارد ، نسرین ستوده نیز به توجه بین المللی و فشار بین المللی بر رژیم نیاز دارد.

پرونده اولگ سنتسوف ، فیلمساز اوکراینی که به دلایلی در مسکو محکوم شد ، از سال۲۰۱۵ در یک اردوگاه زندان سیبری بود و در تابستان۲۰۱۸ برای چند ماه اعتصاب غذا کرد ، نشان می دهد فشارهای عمومی می تواند کمک کند.
پس از اعتراضات و درخواست های بیشمار بین المللی ، از جمله از امانوئل ماکرون ، وی در سال۲۰۱۹ آزاد شد.

چرا سیاستمداران و فرهنگیان تلاش مشابهی برای ستوده انجام نمی دهند؟

به گفته همسر وی ، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر رضا خندان ، احوال همسر ۵۷ ساله او اکنون به طرز چشمگیری بدتر شده است . نوسان فشار و به ویژه میزان قند خون‌ بسیار بالاست. حالت تهوع اجازه نمی‌دهد به اندازه‌ی کافی آب و قند استفاده کند که این خود بسیار خطرناک است.

در ۱۷آگوست ، دختر۲۱ ساله ستوده ، مهراوه خندان ، نیز برای چند ساعت به دلیل مرعوب کردن مادرش و بازداشتن وی از اعتصاب غذا دستگیر شد.

نسرین ستوده به عنوان وكیل ، بارها و بارها در برابر مجازات اعدام جنگیده است.
او وکالت بسیاری از پرونده‌های فعالان سیاسی و حقوق بشری را برعهده داشته و بارها با برخوردهای امنیتی مواجه شده است. وکالت شماری از زنان معترض به حجاب اجباری در ایران موسوم به “دختران خیابان انقلاب” از جمله آخرین پرونده‌های او بوده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا